KÖTÜ HUYLU BEYİN TÜMÖRLERİ VE YAPILMASI GEREKENLER

Beyin tümörü çeşitleri
Beyin tümörleri ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu beyin tümörleri..
1-İyi huylu (Benign) beyin tümör Kanserli hücre içermez.
Genellikle ameliyatla alınır ve tekrarlama oranı düşük olur..
Bu beyin tümörleri sınırları ve kenarları net olarak görünür. Herhangi bir beyin hücresine bağı yoktur. Bu sebepten kolayca alınabilirler.
Etrafındaki sağlıklı dokulara sıçrama yapmaz,vücudun diğer bölgelerine yayılmazlar. Ancak tüm anlatılanlar, benign tümörün zararsız olduğu anlamına gelmez. Bu tümörler bazı durumlarda, kritik beyin bölgelerini sıkıştırarak ciddi sağlık problemlerine neden olabilirler. Bu ve benzeri sebeplerden zaman zaman hayati tehlikeye yol açabilirler.
İyi huylu beyin tümörleri, zamanla malign yani kötü huylu tümörlere dönüşebilirler.

 1. Kötü huylu (Malign, habis) beyin tümörlerinde kanserli hücreler bulunur:

Malign beyin tümörleri yani kötü huylu beyin tümörleri son derece tehlikeli olup, hayati tehlike oluştururlar.
Malign tümörler hızla büyüyerek, çevrelerindeki sağlıklı dokulara yayılma eğilimindedirler.
Bu tümörler vucudun başka bölgesine(metastaz)sıçrama yaparak yayılmazlar.
malign beyin tümöründen ayrılarak beynin diğer bölgelerine, omuriliğe,
Tümör,kafatası kemiği, ya da kafadaki başka bir yapının içinde sınırlanarak, mahsur kalırsa, bu tip tümörlere enkapsüle tümör denir.

Kötü huylu beyin tümörleri Grade 3 ve Grade 4 olarak ayrılırlar.
Grade 3 kötü huylu ancak yayılma ve saldırganlığı daha az olan ortalama yaşam süresim ve kalitesi Grade 4 kadar kesici olmayan beyin tümörü.
Grade 4 çok saldırgan hemen çevre dokulara zarar verip yayılan ortalama yaşam süresi . 12-14 ay

Beyin tümörü belirtileri
Beyin tümörü belirtileri kusma, şiddetli baş ağrısı, konuşma ve görme bozukluğu, kol ve bacakta güçsüzlük şeklinde sıralanabilir. Her kusma veya baş ağrısı tek başına tümör belirtisi değildir. Tümör tespiti için önce bir nörolog gözetimi ve mr çekimi şarttır.

Beyin tümörü tedavi yöntemleri
Tümörün tipi, derecesi ve sınıfına göre hastalar cerrahi, radyoterapi ya da kemoterapi ile tedavi edilirler. Bazı hastalara bu tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonu uygulanabilir.
Buna ek olarak, hastalığın herhangi bir evresinde, ağrıyı ve kanserin belirtilerini kontrol altına alacak, tedavinin yan etkileri ile yol açtığı duygusal sorunları hafifletecek özel terapi programlarına da katılabilirler. Bu tedavilere, semptom yönetimi, destek bakım ve palyatif bakım gibi adlar verilir.

Cerrahi Tedavi:
Cerrahi tedavi, beyin tümörü tedavisinde sıklıkla kullanılan son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle yan etkileri azalarak ilerleyen yöntemdir. Beyin ameliyatlarında kraniotomi diye adlandırılan bir işlemle kafatası açılır.
Radyoterapi:
Radyoterapi yüksek enerjili ışınları ile kanser hücrelerine atış yapılarak tahrip edilir,yayılma ve çoğalmasının önüne geçme işlemidir. Işınlar x, gamma veya protonlar olabilir. Buna radyolog kara verecektir.Tümör ve etrafındaki kanserli bölgeye dokulara radyasyon uygulanır.
Kemoterapi;

Beyin tümörü hakkında bilmeniz gerekenler

2 yorum

 1. Umut Yanıtla

  Benimde babam 2016 aralık ayında beyin tümörü teşhisi kondu. Kötü huylu ve kemoterapi aldık. Kemoterapi süreci çok ağır hastayı yatağa mahkum ediyor. Âmâ bunun dışında da tedavi yok.

 2. Selim Bedir Yanıtla

  Kemoterapi için Temodal 400 mg başladık ağır gelince 250 mg olarak düzenledik.
  Kötü huylu beyin tümörü teşhisi 3.5 cm lik sol konuşma merkezinde kötü huylu tümör.
  Hasta yaşı 65.Ameliyat,Radyoterapi ve Kemoterapi alındı.
  18.ay itibariyle herhangi bir sıkıntı yok,arada halsizlik nöbetleri gibi ve kafada elektriklenme gibi belirtilerimiz oluyor,doktorlar normal diyor.
  18. ayın içindeyiz.
  Sadece tegretol 1000 mg ve Keppra 1000 mg kullanıyoruz.Herhangi bir sıkıntımız yok gibi.Allah tüm hastalara şifa versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir